پاورپوینت چیست و چگونه درست می شود؟

دسته بندی ها : آموزش نرم افزار 12 دی 1399 ganjinedanesh 285 بازدید

پاورپوینت چیست

پاورپوینت چیست؟

پاورپوینت نرم افزار ارائه یا نمایش پرده ای مایکروسافت است که به طور گسترده استفاده می شود. میلیون ها نفر از این نرم افزار قدرتمند در ارائه ها در هر محیطی استفاده می کنند که مهم نیست که مکان بزرگ یا کوچک باشد. در حقیقت ، این احتمالاً اولین نرم افزار ارائه است که وقتی از افراد خواسته می شود چیزی را در مقابل جلسه کلاس یا شرکت خود ارائه دهند ، به ذهن خطور می کند.

PowerPoint (یا به اختصار PPT) یک برنامه اصلی در مجموعه نرم افزار Microsoft Office است  و همراه با Microsoft Word و Excel ارائه می شود. 

با استفاده از پاورپوینت می توانید به راحتی نظرات را به  خود جلب کرده و داستان های خود را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید. به جای توصیف کلامی محصول خود ، می توانید به راحتی تصویری از محصول خود را به مردم نشان دهید.که پاورپوینت ، این قدرت را دارد که هزاران کلمه را فقط با چند اسلاید در نمایش پرده ای خود منتقل کند! به قول معروف ، یک عکس هزار کلمه را ترسیم می کند.

علاوه بر اینکه یک نرم افزار قدرتمند برای ارائه است ، بسیار پرکاربرد است. می توانید از آن برای ایجاد انواع مختلفی از پرونده ها مانند پوستر ، اینفوگرافی ، فیلم ، PDF و موارد دیگر نیز استفاده کنید. قبل از اینکه تمام ویژگی های برجسته ای را که مایکروسافت در این نرم افزار برنامه نویسی کرده است مرور کنیم ، بیایید مختصراً تاریخچه آن را مرور کنیم تا بتوانید آن را بهتر بشناسیم.

تاریخچه پاورپوینت چیست؟

پاورپوینت که در ابتدا Presenter نامیده می شد ، توسط شرکت راه اندازی نرم افزار، در سال 1987 ایجاد شده است که  در ابتدا برای Macintosh برنامه ریزی شده بود.

با این وجود مایکروسافت با پی بردن به پتانسیل این نرم افزار حق استفاده از پاورپوینت را خریداری کرد که در آن زمان، این گرانترین خرید مایکروسافت بود. 14 میلیون دلار (این مبلغ حدود 30 میلیون دلار پول امروز است) مبلغی بود که مایکروسافت بابت این محصول پرداخت کرد. شرط می بندم اگر شرکت Forethought، Inc.  می دانست که پاورپوینت تا چه اندازه محبوب می شود ، آنها قیمت بسیار بالاتری را می­خواستند، شاید صدها میلیون یا حتی ممکن بودحتی میلیاردها دلار روی آن قیمت بگذارد.

قبل از ورود پاورپوینت به صحنه ، مردم مشغول ارائه برنامه های دستی بودند. این به معنای صرف ساعتها، بلکه روزها ساختن محتوا طراحی ارائه، با دقت بسیار کار کردن روی آن و اطمینان از عالی بودن خروجی نهایی بود. مردم مجبور بودند با دقت تمام برنامه ریزی هر جنبه را ارائه دهند. اشتباهات از نظر زمان و منابع کاملاً هزینه بر بودند.

با این حال در دهه 1970 و تقریباً دهه 80 ، استفاده از پروژکتورهای سربار (OHP) گزینه بسیار خوبی برای ارائه سخنرانی ها بود. در این روش فرد می توانست نکات اصلی ارائه خود را در یک اسلاید شفاف بنویسید که OHP سپس آن را روی صفحه نمایش می داد. در این روش ارائه دهنده می توانست یادداشت های اضافی را روی اسلاید­ها بنویسد، چیزی را خط بزنید ، تصاویر بکشید و غیره. از آنجا که می توانستد هنگام ارائه این تغییرات را انجام دهید ، تعامل مجری با مخاطب را برای مجری آسان می کرد. اما با ظهور پاورپوینت ، افراد می توانند فقط با چند کلیک ماوس سخنرانی کنند. و نه فقط هر نمایش ایستایی خسته کننده نبود بلکه نمایش پرده ای جذاب و جلب توجه را برای مخاطب ایجاد می کرد.

البته، نسخه های اولیه آن هیچ شباهتی به نسخه های اخیر ندارند. اما به نظر می رسد بعضی از این قابلیت قبلاً وجود داشته است. و طی این سالها ، مایکروسافت پاورپوینت را توسعه داده است تا بتواند با زمان مدرن همگام باشد.

 

محیط پاورپوینت چگونه است

قابلیت های شگفت انگیز پاورپوینت چیست؟

اکنون که می دانید پاورپوینت چیست و چگونه در دوره مایکروسافت نیرو گرفت ، وقت آن است که استفاده از این نرم افزار قدرتمند را مرور کنیم. این کار برای شما بسیار مفید خواهد بود.

 • طی این سال ها ، مایکروسافت این نرم افزار را طراحی و تغییر داده است تا کاربر پسندتر باشد. رابط کاربری آن ممکن است به اندازه نرم افزارهای ارائه شده اخیر زیبا و شکیل نباشد ، اما به شما امکان کنترل زیادی برای نمایش ارائه می دهد. توجه داشته باشید که برای بهترین نتایج ، باید بهترین روش های ارائه را دنبال کنید تا توجه مخاطب خود را از دست ندهید.

در اینجا برخی از کاربردهای محبوب پاورپوینت آورده شده است. (کاربرد پاورپوینت چیست)

 • از این نرم افزار در سخنرانی ها ، سمینارها ، ارائه های تجاری ، زمینه های فروش و فعالیت­های مشابه استفاده می­کنند.
 • برای ساخت اسلایدها و فیلم های آموزشی استفاده می­کنند.
 • برای ساخت اینفوگرافیک ، رزومه دیداری و سایر گرافیک ها از این نرم افزار استفاده می­کنند.
 • برای ایجاد نمایش پرده ای عکس استفاده می­کنند.
 • در غرفه ها و کیوسک های نمایشگاه های تجاری استفاده می­کنند.

نحوه کار با پاورپوینت چگونه است؟

بیشتر ارائه های پاورپوینت از یک الگوی ایجاد شده اند که شامل یک رنگ زمینه یا تصویر ، یک فونت استاندارد و انتخاب چندین طرح اسلاید است. تغییرات در الگو را می توان در یک “اسلاید اصلی” ذخیره کرد که موضوع اصلی اسلاید مورد استفاده در ارائه را ذخیره می کند. وقتی تغییراتی در اسلاید اصلی ایجاد می شود ، مانند انتخاب تصویر پس زمینه جدید ، تغییرات به سایر اسلایدها منتشر می شوند. این باعث می شود یک ظاهر یکنواخت در بین تمام اسلایدهای ارائه وجود داشته باشد.

هنگام ارائه، ممکن است ارائه دهنده تغییر اسلایدها را در فواصل از پیش تعیین شده انتخاب کند یا تصمیم به کنترل دستی جریان داشته باشد. این کار را می توان با استفاده از ماوس ، صفحه کلید یا کنترل از راه دور انجام داد. از آنجا که اکثر مردم ترجیح می دهند ارائه ها را روی لپ تاپ تماشا نکنند ، نمایش پاورپوینت اغلب با استفاده از پروژکتور نمایش داده می شود. بنابراین ، اگر در حال تهیه پاورپوینت برای اتاقی پر از جمعیت هستید، فقط مطمئن شوید که آداپتور ویدیوی صحیح کار می کند.

 

از چه پاورپوینتی باید استفاده کنیم؟

مدل تجاری مایکروسافت در سالهای اخیر به طور قابل توجهی تغییر کرده است. آنها به جای خرید آخرین نسخه Microsoft Office ، Office 365 را به شدت تبلیغ می کنند. این اساساً اشتراک استفاده از همه برنامه های Office ، از جمله PowerPoint است.

 مزیت Office 365 این است که همیشه به روزترین نسخه از کل مجموعه برنامه ها را خواهید داشت. در واقع ، مایکروسافت دائماً برنامه های Office  مثل پاورپوینت را به روز می کند و نسخه Office 365 حتی ویژگی هایی را نیز در خود دارد که در نسخه مجوز دائمی پیدا نخواهید کرد.

برای کاربران خانگی ، سه بسته منحصر به فرد برای انتخاب وجود دارد:

 • پاورپوینت خانگی 365Office . اگر این نرم افزار را برای خانه خود خریداری می کنید ، این بسته انتخاب بسیار خوبی است. این شامل پنج مجوز است که می توانید در حساب خود استفاده کنید و برای خانواده ها مناسب است.
 • نوع شخصی شخصی. این کم هزینه ترین نسخه پاورپوینت Office است و فقط شامل یک مجوز برای استفاده می شود.
 • Office Home & Student 2016. این بیشترین شباهت را به مدل سنتی خرید و مالکیت Microsoft Office است. برای این نسخه از پاورپوینت و Office یک بار آن را خرید خواهید کرد و می توانید برای مدت نامحدود از آن استفاده کنید اما با انتشار نسخه های جدید مایکروسافت نمی توانید به نسخه های پیشرفته دسترسی داشته باشید.

اشتراکات Office 365 همچنین شامل 1 ترابایت (ترابایت) فضای ذخیره سازی در OneDrive ، برنامه ذخیره سازی ابری مایکروسافت است. همراه داشتن اشتراک Office 365 کم هزینه ترین راه برای دسترسی به پاورپوینت است.

یکی دیگر از مزیت های اصلی Office 365 این است که ویژگی های اضافی را در برنامه های تلفن همراه برای iOS و Android فراهم می کند. بدون اشتراک می توانید اسناد را به صورت رایگان مشاهده و ویرایش کنید ، همچنین  می توانید از نسخه  پاورپوینت موبایل بر روی گوشی های خود نیز استفاده کنید. البته کیفیت کار نوع موبایل به خوبی نوعی که بر روی سیستم های رایانه ای اجرا می شود نیست.

 

معایب پاورپوینت چیست؟

در حالی که پاورپوینت می تواند مزایای زیادی را برای استفاده شخصی ، آموزشی یا شغلی ارائه دهد ، اما این نرم افزار خالی از اشکال نیست. در اینجا به بعضی از معایب این نرم افزار می پردازیم:

ممکن است همیشه کاربران و مخاطبان را درگیر خود نکند: اگرچه می توانید پاور های جذابی را  ارائه دهد و از که از چندرسانه به طور موثر استفاده می کند، اما همه ارائه ها به این ترتیب پایان نمی­یابند. گاهی اوقات، اسلایدها حاوی عناصر هستند که باعث حواس پرتی مخاطب می شود  که در این شرایط ارائه ها مانع یادگیری می­شوند.

مشکلات فنی: این نرم افزار با مشکلات سازگاری ، پرونده های خراب یا مشکلات اینترنتی روبرو می شود ، استفاده از PowerPoint می تواند بعضی مواقع کار را سخت کند. به عنوان مثال ، مایکروسافت برای باز کردن پرونده های قدیمی تر، یک حالت سازگاری را در برنامه گنجانده است ، اما برخی از عناصر ممکن است به درستی کار نکنند. همچنین اگر از نسخه پشتیبان تهیه نکرده باشید ، ممکن است با مشکلات هارد دیسک روبرو شوید که باعث می شود فایل ارائه خود را از دست دهید، و قطع اینترنت باعث می شود کاربران نتوانند هنگام ارائه آن را به صورت آنلاین مشاهده کنند.

هزینه احتمالی: در حالی که مایکروسافت نسخه پایه رایگان این نرم افزار را به صورت آنلاین ارائه می دهد ، اگر می خواهید از برنامه های دسکتاپ و موبایل استفاده کنید و به همه ویژگی ها دسترسی پیدا کنید ، احتمالاً باید هزینه اشتراک سالانه را پرداخت کنید. قیمت بستگی به این دارد که شما به نسخه خانگی یا دفتر کار Microsoft Office احتیاج دارید و اینکه چه تعداد کاربر دارید.

عدم انعطاف پذیری در هنگام ارائه اسلایدها: هنگامی که نمایش اسلایدی را شروع کردید ، نمی توانید اسلایدها را به راحتی در هنگام ارائه تغییر دهید و یا حاشیه نویسی کنید. در عوض ، کنترل حرکت در اسلایدها یا پایان دادن به ارائه را کنترل می کنید. بنابراین ، شما باید اطمینان حاصل کنید که ارائه شما از قبل آماده شده است.

مطالب زیر را حتما بخوانید:

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  18 + 4 =

  لینک کوتاه :